Job Scheduling Management (JSM) je nástroj pro centrální řízení životního cyklu jobu

  • Máte přehled o stavu business critical jobů ve Vašich systémech?
  • Máte problémy s neřízeným plánováním jobů uživateli?
  • Jsou Vaše kritické joby zdokumentovány?
  • Jsou Vaše joby plánovány tak, aby nedošlo k nárazovému přetížení systémů?

Nástroj je vhodný pro uživatelé a BC administrátor. Získávají jednotný nástroj pro žádosti o vytvoření/změnu/výmaz jobu s možností schvalování autorizovanou osobou. BC administrátor dostává podklady pro optimalizaci rozložení jobů mezi aplikačními servery v čase a tím zamezení nárazového přetěžování serverů nekoordinovaně plánovanými joby. IT manager získá přehled o míře chybovosti naplánovaných jobů. Aplikační administrátor pomocí dokumentace jobu získá detailní informace o business-critical jobech. Job Scheduling Management podporuje celý životní cyklus jobu a zajišťuje přehled nad plánováním jobů. Zároveň poskytuje detailní informace o naplánovaných jobech i centrální správu jobů v celém SAP landscape.

Popis řešení

Job Scheduling Management (JSM) je nástroj pro centrální řízení životního cyklu jobu, který začíná požadavkem na vytvoření jobu, jeho schvalováním a dokumentací, následným plánováním, monitoringem a na závěr statistickým vyhodnocením jeho běhu.

Životní cyklus jobu

Životní cyklus jobu

Požadavek na vytvoření jobu

Vytvořením požadavku na job a jeho schvalováním se zamezuje nekontrolované tvorbě jobů samotnými uživateli, kteří takovým jednáním mohou přetěžovat systém v nehodnou dobu, či mohou narušovat běh business critical jobů tím, že svým jobem blokují záznamy v důležitých tabulkách. Touto funkcionalitou je možné vytvářet také požadavky na změnu, či výmaz jobu, čímž se zabraňuje provádění změn (i neúmyslným) nad důležitými joby.

Tvorba požadavku na vytvoření jobu

Tvorba požadavku na vytvoření jobu

Schvalování požadavku na tvorbu jobu

Požadavky na vytvoření jobu jsou v rámci Solution Manageru schvalovány oprávněnou osobou a je tak zaručena správnost podkladů pro plánování jobu, tedy co, kde, kdy a jak často spouštět.

Schvalování požadavku na tvorbu jobu

Schvalování požadavku na tvorbu jobu

Dokumentace jobu

Dokumentace jobu obsahuje sadu technických i business informací založenou na SAP best practices, zajišťuje přehled nad důležitými joby a odpovídá na otázky:

  • Co je to za job?
  • Komu patří?
  • Kde se spouští?
  • Co dělat v případě jeho chyby a koho kontaktovat?
  • Jaká jsou omezení pro jeho plánování?
  • Kdy, kým a jaké změny byly nad jobem prováděny?
Dokumentace jobu

Dokumentace jobu

Plánování jobu

Plánování jobů probíhá centrálně z prostředí JSM buď nezávisle, nebo z již existující dokumentace jobu. Odpadá tím nutnost přihlašovat se vždy do spravovaného systému, kde je potřeba job naplánovat a proto tuto činnost může provádět i uživatel, který nemá ve spravovaném systému uživatelský účet.

Pro plánování jobů je možné využít buď interní plánovač jobů (BC-XBP), který odvozuje možnosti plánování jobů od standardních transakcí SM36/SM37, nebo produkt Business Process Automation (dříve Central Process Scheduling) od společnosti Redwood (SMSE), který má rozšířené možnosti plánování a správy jobů.

Plánování jobu – BC-XBP

Plánování jobu – BC-XBP

Prostředí Redwood Central Process Scheduling

Prostředí Redwood Central Process Scheduling

Monitoring jobů

Job monitoring je nástroj, který poskytuje informace o stavu sledovaných jobů podle různých kritérií, na základě kterých je schopen notifikovat odpovědné osoby při výskytu chyby. Neomezuje se tedy pouze na stav, kdy job doběhl, či nedoběhl. Je možné sledovat a následně notifikovat také zpoždění ve spuštění jobu, nebývale dlouhou dobu jeho běhu, paralelní souběh stejných jobů a další kritéria.

Job monitoring

Job monitoring

Reporting

Job Scheduling Management obsahuje sadu předdefinovaných ABAP reportů pro vytvoření přehledu nad aktivitami prováděnými v rámci JSM. Jedná se o přehled požadavků na vytvoření/změnu/výmaz jobu, či přehled vytvořené dokumentace jobu podle mnoha výběrových kritérií.

Reporting – otevřené požadavky na job

Reporting – otevřené požadavky na job

Reporting – přehled vytvořené dokumentace jobů

Reporting – přehled vytvořené dokumentace jobů

Další možností reportingu jsou přehledy technického charakteru, které v tabulkové podobě, či ve formě grafů dokáží odpovědět na otázky:

  • Kolik jobů za dané období bylo korektně ukončeno a kolik jich skončilo s chybou?
  • Které jsou nejdéle běžící joby?
  • Jaké je množstí jobů běžících méně, než minutu, déle, než 5 minut atp.
  • Jaké je rozložení jobů mezi aplikačními servery?
Reporting – počet kroků v jobech s rozpadem na uživatele

Reporting – počet kroků v jobech s rozpadem na uživatele

Reporting – počet kroků v jobech s rozpadem na uživatele

Samostatnou oblastí v rámci reportingu je analytické zobrazení (gantt) jobů s rozpadem na BTC procesy. Tento nástroj může sloužit jako podklad při optimalizaci plánování jobů na v čase mezi aplikačními servery.

Reporting – analytický přehled (gantt) nad joby

Reporting – analytický přehled (gantt) nad joby